Ekonomi

Fransa’da çiftçilerin protestoları sırasında meydana gelen kazada bir kişi hayatını kaybetti

Fransa’nın Ariege kentinin Pamiers kentinde çiftçilerin protestoları sırasında bir otomobilin göstericilerin kontrol noktasına çarpması sonucu meydana gelen olayda, bir kadın hayatını kaybetti, eşi ve 14 yaşındaki kızı ise ağır yaralandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Pamiers trajedisinin herkesi üzdüğünü belirtti.

Fransa Başbakanı Gabriel AttalTüm çiftçilerin yasta olduğunu, Fransa halkının şok ve dayanışma içinde olduğunu belirtti. “Hükümet adına, mağdurların ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileklerimi iletmek ve tüm kalbimle desteğimi iletmek istiyorum. Çiftçi olmak, hiç durmadan çalışmak demektir. Bu, bizim için, Fransızlar için çalışmak anlamına gelir. Devam edeceğiz. onların yanında olun.”açıklamayı yaptı.

Son yıllarda Batı Avrupa’daki çiftçiler, çok maliyetli olduğunu düşündükleri gezegeni korumaya yönelik politikalara karşı giderek daha şiddetli bir şekilde mücadele ediyor. Tepkilerin en güçlü olduğu Hollanda’da, nitrojen emisyonlarına ilişkin 2019 tarihli bir mahkeme kararı, hükümetin çiftlikleri kapatma ve hayvan sayısını azaltma girişimlerine karşı öfkeli ve her zaman protestoları tetikledi.

Belçika’daki benzer mücadeleler, geçen yıl Mart ayında traktör konvoylarının Brüksel’in AB bölgesini kapatmasına yol açmıştı. Daha küçük çaplı protestolara sahne olan İrlanda’da nitrojen kısıtlamalarına kızan mandıra çiftçileri, geçen ay inekleriyle birlikte üç bakanın ofisine yürüdü.

İspanya ve Fransa da bundan kaçamadı. İspanya’nın rekor düzeyde sıcak bir yıl geçirmesinin ardından çiftçiler, hükümetin kuraklıktan etkilenen Tagus nehrinden alabilecekleri su miktarını kısıtlama planlarını duyurmasının ardından Ocak 2023’te Madrid sokaklarına döküldü. Ertesi ay Fransız çiftçiler pestisit yasağını protesto etmek için traktörlerini Paris’e sürdüler.

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu