Haber

CHP’li Tarhan: Milletvekilliği için iki dönem kuralı gelebilir

ANKARA – CHP Yurtdışı Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan, Ankara’da gazetecilerle görüşmeye geldi. Yurt dışında yapacakları organizasyonla ilgili konuşan CHP’li Tarhan, “Ben sanayiciyim, sistem kurarım. İş yerinde kimse beni aramaz. sistemi kurdum. Amacım iş dünyasında edindiğim tecrübeleri yurt dışında uygulamak” dedi.

‘ALMANYA’DA 21 BİRİMİ FEDERASYONA DÖNDÜRECEĞİZ’

Yurtdışındaki 27 temsilciliği birbirine bağlayan bir sistem kuracaklarını belirten Tarhan, “Türkiye’de yurtdışındaki şahısların oy kullanması gerektiği söylendi ama yasal olarak taban hazırlanmadı. 3 milyondan fazla seçmenin kendi temsilcisi yok. Bu nedenle oy oranı düşüktür. CHP olarak dış oylarda başarısızız, bunu kabul etmek zorundayız. Yüzde 23.4 gibi büyük bir fark yedik. Amacımız açığı kapatmak. Araştırmamızda sandığa gitmeyen çoğunluğu sosyal demokratlar yani CHP’ye oy vermesi beklenenler oluşturuyor. Almanya’da 21 birliği federasyona dönüştüreceğiz” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“CHP’nin yurt dışındaki örgütlenmesi gönüllülük esasına dayanıyor ama bazı yerlerde temsilciliğimiz yok. Özellikle Rusya’da temsilcilikler kuracağız. Kıbrıs’taki sistemimizi de gözden geçireceğiz. Siyaset dışında dünyanın her yerindeki Türkleri ziyaret edeceğim. Herhangi bir ayrım yapmayacağım.
Kapımız her zaman açık olacak. Açık ve şeffaf bir politika izleyeceğiz. Kapalı kapılar ardında konuşanları değil, açık düşüncelerimi ifade edeceğim.”

‘AK PARTİ KAMU KAYNAKLARI BUNU YKA YAPTI’

Yurt dışındaki seçmenin talep ve tercihleri ​​üzerine bir çalışma yapıp yapmadıkları sorulduğunda Tarhan, “CHP bunu AK Parti’nin kamu kaynaklarıyla gönüllüler aracılığıyla yaptı. Daha organize ve kamusal kaynaklarla çalışmalar yürütüldü. Şimdi teşhis ve tedavi etmeye çalışıyoruz. Görünen o ki CHP seçmeni sandık başına gitmedi. Sandığa gitmemenin asıl sebebi 8-10 saatlik geziler. Bu sistemi kendimiz kurmalıyız. İnsanlar sandık başına gitmiyor. Bu sistemi iyi kuracağız ve seçmenin sandığa gitmesini sağlayacağız” dedi.

‘BAKANLIK İÇİN İKİ DÖNEM KURAL GELEBİLİR’

Partisindeki kongre sürecinden bahseden Tarhan, “Birinci MYK’da CHP’nin acilen kongreye gitmesi gerektiğini görüştük. Bazı il başkanlarından gelen tüzük değişikliklerini de gündemimize aldık. Çok uzun bir süreç değil. Parti Meclisi kararı ile kongreye gideceğiz. Buna değişim denir, değişmeli, doğrudur. CHP özeleştiri vererek genlerini yenilemeli. Kanı kalbe daha iyi pompalamalıdır”.

“Vücudun beyni de değişir mi?” Tarhan ise, “Kongre kararını veriyor. Kurultayda yeni adaylar yarışabilir. Buna biz karar veremeyiz.”

Tüzük kurulunun kurulacağını belirten Tarhan, “Demokratik tüzük hazırlanacak. Aktif üye pasif üye sistemini hayata geçireceğiz. Tüzük komisyonunca yapılacak iş taslağını hazırlayacak. Gelecek düzenlemelere bakmak gerekiyor. Milletvekilliği için iki dönemlik bir kural olabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu