Ekonomi

Zonguldak’ta av sezonu kapandı: Küçük balıkçılar istediği avı sağlayamadı

1 Eylül’de başlayıp 15 Nisan prestijiyle sona eren av sezonunda balıkçılar Zonguldak açıklarında 1800 ton balık yakaladı. Küçük ölçekli balıkçılar için av döneminin kötü geçtiğini belirten Kozlu Su İşleri Kooperatif Lideri Ergün Kayhan, “Endüstriyel balıkçılar için bu sezon çok iyi geçti ancak küçük balıkçılar için istenilen av bir türlü yakalanamadı. Ucuz balık yemeyin, bundan sonra da yiyeceklerini sanmıyorum.”

15 Nisan prestijiyle birlikte endüstriyel balıkçılık olarak adlandırılan ağ ile avlanma yasağı başladı. 1.500 ton palamut rekoltesine sahip olan Zonguldak’ta sanayi ve kıyı balıkçıları 2022-2023 sezonunda istavrit, mezgit ve hamsi gibi küçük balıklarda umduğunu bulamadı. Sezon boyunca Kozlu Limanı’ndan balıkçılar yaklaşık 1.800 ton balıkla döndüler. Av döneminin endüstriyel balıkçılar için verimli geçtiğini belirten Kozlu Su İşleri Kooperatif Lideri Ergün Kayhan, “Endüstriyel balıkçılık açısından bu sezon çok iyi geçti ancak küçük ölçekli balıklarda istenilen verim alınamadı. yıl endüstriyel balıkçılıkta en iyi palamut avcılığıydı.Sezon başında balıkçımız az çok oldu.” Küçük balıkçılarımıza mezgit, istavrit, yaban mersini yoktu” dedi.

Hamsinin aşırı avlanma ve baskı nedeniyle Gürcistan’a kaçtığını ifade eden Kayhan, “Halkımıza palamut ucuz yansıtıldı ama diğer balıklar yansıtmadı. Biz hamsiden umutluyduk. Hamsi maalesef aşırı avlandı, aşırı baskıdan dolayı oldu.” Zonguldak’ta küçük ölçekli balıkçıların istediklerini yakalayamadığını söyleyen Kayhan, şöyle devam etti:

“Yakıt çok kıymetli, av malzemeleri değerli olduğu için halkımız maalesef ucuz balık yiyemedi. Bundan sonra da yiyeceklerini sanmıyorum. 2023-2024 döneminde umudumuz palamut. kota olursa maalesef 2-3 yıl daha bu tür hamsileri yiyemeyeceğiz.” Göreceğiz. Ve nadasa bırakılmalıdır. Özellikle nadasa bırakılırsa bazı alanlar balıkların kaçabileceği alanlar olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu