Haber

Şehir tehlikede: Venedik’e giriş ücretli olacak

Venedik dünyanın en popüler turistik yerlerinden biridir. İtalya’nın kanalları ve gondollarıyla ünlü şehri Venedik’te yetkililer, giriş ücreti koyarak kentteki sorunlara çözüm buldu. Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, yeni düzenlemenin şehrin kapatılması anlamına gelmediğini belirtti. “Belirli zamanlarda turist akışını düzenlememiz gerekiyor. Ancak bu tamamen kapalı olduğu anlamına gelmiyor. Venedik her zaman herkese açık olacak.”dedi.

Uzun süredir tartışılan planın 12 Eylül’de toplanacak büyük belediye meclisi tarafından onaylanması gerekiyor. Günde kaç biletin satışa çıkacağı da dahil olmak üzere pek çok ayrıntı belirsiz.

Venedik nüfus açısından giderek daha az istikrarlı hale geldi ve ekonomisi tamamen turizme bağımlı hale geldi. Venedik’in turizmden sorumlu meclis üyesi Simone Venturini, yeni biletleme sistemiyle Venedik’in “küresel öncü” olacağını söyledi. Yetkililer yıllardır Rialto Köprüsü ve San Marco Meydanı gibi turistik yerleri görmek için şehre akın eden turistlerin baskısını hafifletmeye çalışıyor. Günlük bilet planı, turistlerden elde edilen gelirin ciddi şekilde azalacağı ve hareket özgürlüğünü tehlikeye atacağı endişesi nedeniyle birkaç kez ertelendi.

Resmi verilere göre geçen yıl Venedik’e 3,2 milyon turist geldi ve gelmeye de devam ediyor. Ancak günübirlik turistler de eklenince yıllık toplam ziyaretçi sayısı katlanarak artıyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 31 Temmuz’da kentin iklim krizinden kitle turizmine kadar çeşitli sorunlar nedeniyle “geri dönüşü olmayan” hasar riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

UNESCO Dünya Mirası Komitesi, 12-25 Eylül tarihleri ​​arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapacağı toplantıda Venedik’in “Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi”ne dahil edilip edilmeyeceğine ilişkin kararı oylayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu