Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücrete geçici zam

Investing.com – Bugün partisinin grup toplantısında konuşuyorum Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. En düşük emekli maaşı ve ikramiyelerdeki artışın ardından asgari ücrette de artış bekleniyordu. Erdoğan arz artışının temmuz ayında yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta 5 bin 500 TL olan asgari emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye çıkarıldığını açıklamıştı. Emekliye ödenen bayram ikramiyesinin 1.100 TL’den 2.000 TL’ye çıkarılmasının ardından asgari ücrette orta düzeyde bir artış yapması bekleniyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ile bir araya geldi. Bakan Alım, şu anda orta düzeyde artışın gündemde olmadığını, enflasyondaki düşüş eğilimi devam ederse orta düzeyde bir artışa gerek kalmayacağını söyledi.

“Temmuz’da asgari ücrete ara zam”

Erdoğan, meclis küme toplantısında yaptığı konuşmada, enflasyonu bastırmama ve başta çalışan ve emekliler olmak üzere kayıplarını tazmin etme vaadini yerine getireceklerini belirterek, asgari fiyatla ilgili açıklama yapmadı. Görüşmeden sonra bu bahisteki soruya, “Zaten tüm yürüyüşleri yaptık, iyi şanslar. Temmuz ayında asgari ücrette ara zam var.”şeklinde cevaplanmıştır.

Açlık sınırı 9.590 TL’ye yükseldi.

TÜRK-İŞ bugün açlığı ve yoksulluğu açıkladı rapora Buna nazaran 2023’ün ilk ayında asgari fiyatın üzerine çıkarak 8.864 TL’ye yükselen açlık sınırı Mart’ta 9.590 TL oldu. Gıda, kira ve faturaların dahil olduğu harcamaları kapsayan yoksulluk sınırı Mart ayında 31.240 TL’ye yükseldi.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu